Full Day One Results – Well done to all the Bermuda Players!

Date posted: July 13, 2014

Sunday July 13, 2014
Individual Championships Results
Boys Under 13 Round 1
Matthew Elliott (BER) d Tao Lambert (BER) 11-6, 11-8, 11-9
Oscar Lindsey (BER) d Shane White (BER) 11-13, 11-7, 8-11, 11-9, 11-7
Kaleo Place (BER) d Marcus Rewan (BER) 11-8, 11-4, 11-9

Girls Under 13 Round 1
Jade Pitcairn (CAY) d Abigail Brewer (BER) 8-11, 11-9, 12-10, 11-7
Jinana Al Rawi (TRI) d Sumairaa Suleman (BAR) 12-10, 9-11, 11-5, 11-8
Aimee DeVerteuil (TRI) d Chelsea Samuel (BAR) 11-4, 11-9, 11-4
Makeda Harding (GUY) d Casey Morris (BER) 11-1, 11-5, 11-1

Boys Under 15 Round 1
Reginald Brewster (BAR) d Kobie Khan (TRI) 11-3, 11-2, 11-3
Nicholas Caddie (TRI) d Cameron Coffey (BER) 11-4, 11-0, 11-2
Alex Cheeks (GUY) d Sam Morris (BER) 11-0, 11-3, 11-0

Girls Under 15 Round 1
Olivia Lindsey (BER) d Sarah Lewis (GUY) 11-7, 11-1, 11-4
Emma Turnbull (CAY) d Hailey Quig (BER) 11-4, 12-10, 12-10
Kali Maclean (CAY) d Mira Handa (JAM) 5-11, 11-9, 11-7, 9-11, 11-7

Boys Under 13 Round 2
Shomari Wiltshire (GUY) d Matthew Elliott (BER) 11-3, 11-2, 11-2
Taylor Carrick (BER) d Christopher Anthony (TRI) 11-6, 11-2, 11-2
Khamal Cumberbatch (BAR) d Anthony Islam (GUY) 11-4, 11-4, 11-4

Boys Under 13 Round 2
David Pitcairn (CAY) d Sebastian Levy (JAM) 12-10, 11-4, 11-8
Kai Bentick (OECS) d Will Roberts (CAY) 11-5, 11-2, 11-2
Anaya Smith (BER) d Oscar Lindsey (BER) 11-3, 11-3, 11-2
Daniel Islam (GUY) d Ethan Furbert (BER) 11-6, 11-1, 11-5
Kaleo Place (BER) d Darien Benn (BAR) 12-10, 8-11, 11-5, 11-5
Luke Roberts (CAY) d Jason Sairsingh (GUY) 11-2, 12-10, 11-7

Girls Under 17 Round 1
Tiye Williams (BER) d Allysa White (BAR) 11-0, 11-8, 11-3
Taylor Fernandes (GUY) d Mischa Kluyver (CAY) 11-4, 11-1, 11-0
Kersten Gordon (OECS) d Alexandra Artuck (CAY) 6-11, 11-3, 11-9, 14-12
Alyssa Mullings (JAM) d Deriai Myers (OECS) 11-1, 11-1, 11-1
Thandi Myers (OECS) d Madeleine Rose (BER) 11-5, 11-7, 11-3
Jamie Leigh Edgehill (TRI) d Abayomi Maddox (OECS) 11-5, 11-6, 11-5
Marion Gillezeau (TRI) d Ashley Lynch (JAM) 11-5, 11-5, 12-10

Boys Under 17 Round 1
Benjamin Mekdeki (GUY) d Zachary Proverbs-Harris (BAR) 11-4, 11-1, 11-1
Chad Salandy (TRI) d Jacques DeVerteuil (BER) 11-1, 11-2, 11-2
Benjamin Griffith (BAR) d Jonathon Blanc (TRI) 11-0, 11-7, 11-8
Roland Brewster (BAR) d Gyles Luke (CAY) 11-9, 11-6, 8-11, 5-11, 11-9
Tahjia Lumley (JAM) d Christian Dube 11-7, 11-4, 11-8
Dylan Muldoon (BER) d Alec Melville (GUY) 8-11, 12-10, 12-10, 12-10

Boys Under 19 Round 1
Kion Knights (BER) d Sean Murphy (CAY) 11-8, 11-7, 11-5
Nku Patrick (TRI) d Beckett Simmons (BER) 11-0, 11-7, 11-2
Jake Mahfood (JAM) d Andre Segovia (OECS) 11-1, 11-4, 11-6
David Mullings (JAM) d Dean Straker (BAR) 11-5, 6-1 Straker retired injured
Stewart St John (BAR) d Nazhir Smith (BER) 11-9, 11-8, 11-4
Daniel Murphy (CAY) d Christian Edghill (TRI) 7-11, 7-11, 15-13, 12-10, 13-11