Day 2 Teams complete…

Date posted: July 17, 2014

Latest updated team draws…

Junior CASA 2014 Team Championships Draws

Thursday July 17, 2014
Team Championships Results
Girls Pool A
Trinidad and Tobago d Bermuda 3-2
U13 – Jinan Al Rawi l Charlotte Toogood 6-11, 5-11, 6-11
U15 – Alex Yearwood d Olivia Lindsey 11-5, 12-10, 11-13, 11-8
U17 – Marion Gillezeau d Tiye Williams 11-5, 11-6, 11-4
U19 #2 – Jaime-Leigh Edghill l Susanna Armano 8-11, 5-11, 7-11
U19 #1 – Charlotte Knaggs d Emma Keane 11-2, 11-4, 11-4

Trinidad and Tobago d Guyana 3-2
U13 – Jinan Al Rawi l Makeda Harding 6-11, 9-11, 6-11
U15 – Alexandria Yearwood d Rebecca Lowe 11-4, 11-6, 11-6
U17 – Marion Gillezeau d Larissa Wiltshire 7-11, 11-6, 11-5, 11-9
U19 #2 – Marie-Claire Barcant l Victoria Arjoon 7-11, 5-11, 1-11
U19 #1 – Charlotte Knaggs d Akeda Wiltshire 11-5, 11-8, 11-6
Girls Pool B
Barbados d OECS 3-2
U13 – Meagan Best w/o
U15 – Amanda Haywood w/o
U17 – Allysa White l Thandi Myers 4-11. 1-11. 7-11
U19 #2 – w/o Kersten Gordon
U19 #1 – Gylla Mackenzie d Deiriai Myers 11-2, 11-5, 11-4

Jamaica d Cayman 5-0
U13 – Mia Mahfood d Jade Pitcairn 11-4, 5-11, 11-9, 11-9
U15 – Sarah Conway d Emma Turnbull 11-4, 11-7, 11-5
U17 – Alyssa Mullings d Ally Artuch 11-1, 11-1, 11-1
U19 #2 – Ashley Lynch d Kali Maclean 11-2, 11-3, 11-2
U19 #1 – Mary Jo Mahfood d Mischa Kluyver 11-2, 11-2, 11-1

OECS d Cayman 3-2
U13 – w/o Jade Pitcairn
U15 – w/o Emma Turnbull
U17 – Thandi Myers l Alex Artuch 6-11, 6-11, 0-11
U19 #2 – Kersten Gordon l Kali Maclean 3-11, 5-11, 5-11
U19 #1 – Deiriai Myers l Mischa Kluyver 2-11, 6-11, 2-11

Jamaica d Barbados 3-2
U13 – Mia Mahfood l Meagan Best 6-11, 1-11, 2-11
U15 – Sarah Conway l Amanda Haywood 4-11, 5-11, 4-11
U17 – Alyssa Mullings d Allysa White 11-1, 11-2, 11-2
U19 #2 – Ashley Lynch w/o
U19 #1 – Mary Jo Mahfood w/o

Boys Pool A
Guyana d Trinidad & Tobago 3-2
U13 – Shomari Wiltshire d Christopher Anthony 11-0, 11-4, 11-2
U15 – Alex Cheeks l Nicholas Caddle 8-11, 10-12, 5-11
U17 – Benjamin Mekdeki l Chad Salandy 9-11, 1-11, 4-11
U19 #2 – Nyron Joseph d Christian Edgehill 10-12, 11-9, 11-4, 11-7
U19 #1 – Jean-Claude Jeffrey d Nku Patrick 11-9, 9-11, 11-5, 11-8

Boys Pool B
Cayman d OECS 4-1
U13 – David Pitcairn l Kai Bentick 0-11, 4-11, 6-11
U15 – Isaiah Robinson w/o
U17 – Julian Jervis d Jason Doyle 11-2, 11-1, 11-4
U19 #2 – Sean Murphy w/o
U19 #1 – Daniel Murphy d Andre Segovia 11-4, 11-3, 11-5

Jamaica d Barbados 3-2
U13 – Sebastian Levy l Khamal Cumberbatch 0-11, 1-11, 2-11
U15 – Luke Roberts l Josiah Griffith 4-11, 2-11, 4-11
U17 – Tahjia Lumley d Benjamin Griffith 11-9, 10-12, 11-9, 4-11, 11-8
U19 #2 – David Mullings d Dean Straker 11-5, 11-6, 11-7
U19 #1 – Julian Morrison d Stewart St.John 11-3, 11-2, 11-6