DIGICEL Bermuda National Squash Championships 2017 – Franklin and Lacey takes 2017 titles!

Date posted: February 1, 2017

Check out the results from the DIGICEL Bermuda National Squash Championships taking place this week.

Friday March 17, 2017

FINALS

Men’s Open
Micah Franklin beat Noah Browne 11-9, 11-5, 11-7
Ladies Open
Susie Lacey beat Maura Doherty 2-11, 11-8, 11-9, 11-7
Men’s Veterans
Richard Brewer beat Murray Brewer 11-9, 13-11, 3-11, 8-11, 11-9
Ladies Veterans
Denise Kyme beat Joanne Bielby 11-2, 11-8, 11-13, 11-9
Men’s Classic
Peter Drury beat Shane McDonnell 11-4, 11-9, 11-9
Men’s Open Plate
Korin Knights beat Piers Carr 11-6, 11-7, 9-11,7-11, 11-7
Ladies Open Plate
Grace Edy beat Suzanne Rose 11-6, 11-6, 12-10
Men’s Veterans Plate
Jeff Ingleman beat Tony Riker 12-10, 11-7, 11-2
Ladies Veterans Plate
Suzanne Rose beat Goretti Clementino 11-6, 11-6, 12-10
Men’s Classic Plate
Alex Whittaker beat Nick Nebard 11-6, 11-7, 11-6

Thursday March 16, 2017

Men’s Open Semi Finals
Micah Franklin beat Kristen Johnson 11-7, 11-1, 11-3
Noah Browne beat Patrick Foster 11-9, 11-2, 9-11, 11-4

Ladies Open Semi Finals
Susie Lacey beat Jayne Craig 11-2, 11-4, 11-3
Maura Doherty beat Rachel Barnes 8-11, 11-9, 6-11, 11-9, 11-8

Men’s Veterans Semi Finals
Richard Brewer beat Anthony White 12-10, 11-4, 11-6
Murray Brewer beat Jan Brewer 11-9, 9-11, 11-9, 11-9

Ladies Veterans Semi Finals
Denise Kyme beat Jane Chapman 11-5, 11-7, 11-6
Joann Bielby beat Christine Barnes 12-10, 11-7, 11-9

Men’s Classic Semi Finals
Shane Mcdonnell beat Jeff Ingleman 11-7, 10-12, 11-6, 11-9

Men’s Open Plate Semi Finals
Piers Carr beat Bill Dickinson 11-3, 11-7, 11-9
Korin Knights beat Charlie Riker 11-7, 11-3, 11-5

Ladies Open Plate Semi Finals
Grace Edy beat Christina Sgobba 11-7, 5-11, 11-8, 5-11, 6-11

Men’s Veterans Plate Semi Finals
Ricky Spence beat Jeff Ingleman 3-11, 11-4, 2-11, 11-6, 11-4
Tony Riker beat Derek Theisen w/o

Ladies Veterans Plate Semi Finals
Suzanne Rose beat Liana Carrick 11-4, 11-5, 11-6
Goretti Clementino beat Liz Browne 11-4, 11-3, 12-10

Men’s Classic Plate Semi Finals
Nick Nebard beat Canty Corbin 12-10, 11-7, 7-11, 14-16, 11-3
Alex Whittake beat Derek Theisen 4-11, 10-12, 11-6, 11-5, 11-6

Wednesday March 15, 2017

Men’s Open Quarter Finals
Micah Franklin beat Robbie Maycock 10-12, 11-4, 11-7, 11-5
Kristen Johnson beat Anthony Fellowes 11-7, 11-5, 11-4
Patrick Foster beat Taylor Carrick 11-5, 11-6, 11-7
Noah Browne beat Hadleigh Farrer 11-4, 11-3, 11-1

Ladies Open Quarter Finals
Rachel Barnes beat Meagan Jackson 11-4, 11-2, 11-7
Maura Doherty beat Denise Kyme 11-4, 11-5, 11-4
Susie Lacey beat Abigail Brewer 11-3, 11-6, 10-12, 11-6
Jayne Craig beat Charlotte Toogood 11-9, 13-15, 15-13, 11-7

Men’s Veterans Quarter Finals
Anthony White beat Colin Alexander 11-5, 11-7, 11-8
Richard Brewer beat Eugene Bothello 11-8, 11-3, 11-8
Murray Brewer beat Will Chignell 11-6, 11-5, retired injured
Jan Brewer beat Bill Dickinson 10-12, 11-9, 11-9, 8-11, 11-8

Men’s Classic Quarter Finals
Jeff Ingleman beat Greg Fitzgerald 8-11, 11-3, 11-8, 11-8
Shane McDonnell beat Padraic Browne 10-12, 11-8, 13-11, 5-11, 11-9
Peter Drury beat Tom Gridley 11-3, 12-10, 11-1
Jordan Amaral beat Mark Zuill 11-4, 11-4, 11-7

Men’s Open Plate Quarter Finals
Korin Knights beat Anaya Smith 14-12, 11-2, 12-10
Charlie Riker beat Malcolm Woodley 11-7, 13-11, 11-9
Bill Dickinson beat Romar Douglas 11-4, 11-7, 6-11, 11-8
Piers Carr beat Spencer Moss 11-7, 11-6, 10-12, 11-6

Men’s Veterans Plate Quarter Finals
Derek Theisen beat Canty Corbin 11-5, 11-2, 11-6
Ricky Spence beat Kevin Gillespie 11-6, 11-2, 11-8
Jeff Ingleman beat Aaron Smith 11-8, 11-6, 12-10

Men’s Classic Plate Quarter Finals
Alex Whittaker beat Florin Radu 7-11, 11-9, 11-2, 11-4
Nick Nebard beat Jayson Hassell 11-2, 11-3, 12-10
Canty Corbin beat Owen DeCosta 11-8, 11-7, 11-8
Derek Theisen beat Bill Sura 11-4, 11-3, 11-6

Tuesday March 14, 2017

Ladies Veterans First Round
Denise Kyme beat Goretti Clementino 11-2, 11-3, 11-5
Jane Chapman beat Liz Browne 11-6, 11-5, 11-4
Christine Barnes beat Liana Carrick 11-4, 11-4, 11-6
Joanne Bielby beat Suzanne Rose 11-4, 11-9, 11-5

Mens Open Plate First Round
Bill Dickinson beat Derek Wheeler 12-10, 11-5, 13-11
Anaya Smith beat Patrick Neal 11-8, 9-11, 6-11, 11-8, 11-2
Spencer Moss beat Mark James 11-8, 12-10, 11-5
Piers Carr beat Richard Brewer 11-5, 11-9, 11-7
Romar Douglas beat Murray Brewer 11-3, 11-6, 11-8
Korin Knights beat Dylan Pratt 14-12, 11-5, 11-3

Ladies Open Plate First Round
Christina Sgobba beat Liz Browne 11-2, 11-2, 11-6
Grace Edy beat Suzanne Rose 11-6, 11-7, 11-4
Christine Barnes beat Ariana Lowther 11-5, 11-6, 11-2
Joann Bielby beat Liana Carrick 11-6, 11-9, 11-4

Mens Vets Plate First Round
Tony Riker beat Kyle Thompson 11-6, 11-3, 11-5
Jeff Ingleman beat Bruce Robinson 11-6, 13-11, 11-3
Kevin Gillespie beat Mark Zuill 11-8, 11-4, 9-11, 11-9
Ricky Spence beat Ian Fox 11-9, 11-2, 11-6

Men’s Classic Plate First Round
Bill Sura beat Alex Southern 11-3, 17-15, 11-4
Florin Radu beat Paul West 11-7, 10-12, 11-7, 2-11, 12-10
Charlie Riker beat Tony Muldoon 11-5, 11-1, 11-8
Piers Carr beat Richard Brewer 11-5, 11-9, 11-7
Nick Nebard beat Michael Coles 13-11, 11-7, 8-11, 6-11, 11-7

Results Monday March 13, 2017

Men’s Open Second Round
Hadleigh Farrer beat Chris Sgobba 11-6, 11-8, 11-8
Kristen Johnson beat Chris Dawson 11-5, 11-5, 11-5
Anthony Fellowes beat Malcolm Woodley 11-5, 11-4, 11-2
Micah Franklin beat Stephen Smith 11-4, 11-5, 11-7
Robert Maycock beat Thomas Sherratt 11-6, 11-3, 13-11
Noah Browne beat Nick Brewer 11-1, 11-4, 11-5
Patrick Foster beat Dylan Muldoon 11-6, 11-4, 11-2
Taylor Carrick beat D’Vario Thompson 11-4, 10-12, 9-11, 11-9, 11-7

Ladies Open Second Round
Rachel Barnes beat Izzy White 11-4, 11-4, 11-5
Maura Doherty beat Suzanne Rose 11-7, 11-7, 11-6
Susie Lacey beat Jane Chapman 12-10, 11-7, 11-3
Denise Kyme beat Alex Furtado 11-2, 11-7, 11-8
Meagan Jackson beat Christina Sgobba 13-11, 11-7, 8-11, 5-11, 11-4
Abigail Brewer beat Joann Bielby 11-4, 5-11, 9-11, 11-9, 11-6
Charlotte Toogood beat Grace Edy 3-11, 2-11, 11-7, 11-8, 11-4
Jayne Craig beat Christine Barnes 9-11, 11-1, 11-4, 11-8

Men’s Veterans Second Round
Eugene Bothello beat John Stout 11-6, 11-8, 11-7
Anthony White beat Padraic Browne 11-6, 11-4, 11-6
Richard Brewer beat Daniel Sullivan 11-7, 12-10, 11-8
Will Chignell beat Tony Muldoon 11-7, 11-8, 3-11, 11-7
Bill Dickinson beat Peter Drury 11-5, 11-9, 3-11, 11-9
Murray Brewer beat Patrick Neal 6-11, 12-10, 11-6, 8-11, 11-9
Jan Brewer beat Aaron Smith 11-4, 11-8, 11-3

Men’s Classic Second Round
Jeff Ingleman beat Kevin Gillespie 11-6, 11-8, 11-9
Jordan Amaral beat David Woods 11-7, 11-9, 11-2
Padriac Browne beat Matthew Elliott 11-7, 7-11, 11-9, 11-5
Mark Zuill beat Brad Tatem 11-7, 11-6, 11-5
Greg Fitzgerald beat Nick Leach 11-6, 11-9, 11-8
Peter Drury beat Matthew Ringer 11-3, 11-5, 11-0
Shane McDonnell beat Ian Fox 11-9, 11-9, 11-6
Tom Gridley beat Ricky Spence 11-9, 11-4, 11-8

Digicel Nationals Poster