BDA Blue Team Squash Championships 2017

Date posted: September 13, 2017


BDA Blue Team Squash Championships 2017
Day 3 Friday September 15, 2017
Junior Final
Daniel Ringer beat Graham Moss 11-9, 4-11, 6-11, 11-5, 11-7
3/4 Play-Off
Izzy White beat Andrew Cox 11-4, 11-2, 11-4
5/6 Play-Off
Ethan Roserea beat Nicky Southern 10-12, 11-3, 11-7, 10-12, 12-10
7/8 Play-Off
Tyler Komposch beat Owen Roserea 12-14, 11-6, 11-7, 9-11, 11-7

Social Division
Final
Grumpy Old Men beat OneAteZero 7-2
Peter Drury lost to Eugene Bothello 7-11, 11-6, 11-3
Ben Bramlett beat John Stout 11-7, 11-10, 11-8
Colin Alexander beat Tony Prentice 11-8, 11-5, 11-10
3/4 Play-Off
Get Foxed beat Ashour Thing 6-3
Mark James beat Malcolm Woodley 11-7, 4-11, 11-4
Jordan Amaral beat Joann Bielby 11-9, 11-10, 11-9
Ian Fox lost to Kevin Gillespie 9-11, 11-7, 11-6
5/6 Play-Off
Lunchtime Leftovers beat Three Amigos 5-4
Alex Adelsberg lost to Matthew Elliott 6-11, 11-8, 11-8
Patrick Neal beat Matthew Ingleman 11-8, 11-4, 11-5
Derek Theisen beat Alex Southern 11-8, 11-5, 7-11
7/8 Play-Off
Three Kids & Bill beat Deadpool Stunt Crew 5-4
Bill Sura lost to Jan Brewer 11-5, 11-5, 11-7
Graham Moss beat Liana Carrick 11-4, 11-6, 7-11
Graham Moss beat Michelle Hodder 11-4, 11-9, 11-10

Elite Division
Final
Just in The Nick of Time beat Top Shelf 5-4
D’Vario Thompson lost to Micah Franklin 10-11, 6-11, 0-11
Korin Knights beat Mel Caines 10-11, 11-7, 11-10
Anaya Smith beat Rachel Barnes 11-2, 11-6, 11-4
3/4 Play-Off
Keane Beans beat Crab Catchers 6-3
Robbie Maycock beat Patrick Foster
Stephen Smith lost to Anthony White 11-8, 11-6, 11-9
Emma Keane beat Kyle Thompson 11-2, 11-7, 11-5

5/6 Play-Off
Shirts Off beat Tight Like my Shorts 5-4
Hadleigh Farrer beat Anthony Fellowes 11-10, 7-11, 11-6
Romar Douglas lost to Spencer Moss 11-9, 11-8, 8-11
Jeff Ingleman beat Jason Barker 10-11, 11-6, 11-5
7/8 Play-Off
Tec-NIC-AL beat CourtHouse 8-1
Murray Brewer beat CourtHouse 11-2, 11-6, 11-8
Greg Fitzgerald beat Steven DeCouto 8-11, 11-8, 11-7
Greg Fitzgerald beat Mike Hamilton 11-9, 11-5, 11-4

Day 2 Thursday September 14, 2017
Junior 2nd Round
Daniel Ringer beat Izzy White 11-5, 11-7, 8-11, 11-6
Ethan Roserea beat Owen Roserea 11-4, 11-9, 7-11, 8-11, 11-7
Graham Moss beat Andrew Cox 11-5, 11-9, 11-8
Nicky Southern beat Tyler Komposch 11-2, 11-4, 11-6

Social Division
Grumpy Old Men beat Get Foxed 8-1
Peter Drury beat Mark James 11-10, 11-10, 11-9
Ben Bramlett beat Jordan Amaral 11-5, 11-7, 9-11
Chris Alexander beat Ian Fox 11-9, 11-9, 11-7

Three Amigos beat Rum Runners 8-1
Matthew Elliott beat Bill Sura 11-5, 11-10, 11-6
Matthew Ingleman beat Graham Moss 10-11, 11-6, 11-9
Alex Southern beat Peter Redmond 11-8, 11-8, 11-9

Lunchtime Leftovers beat Deadpool Stunt Crew 5-4
Alex Adelsberg lost to Jan Brewer 6-11, 9-11, 7-11
Rhys Puddy beat Siobhan Rose 9-11, 11-6, 11-8
Derek Theisen beat Michelle Hodder 11-2, 11-6, 11-2

OneAteZero beat Ashour Thing 7-2
Eugene Bothello beat Malcolm Woodley 11-3, 11-3, 11-5
John Stout beat Jayne Craig 11-8, 11-9, 11-4
Meagan Jackson lost to Joann Bielby 11-10, 11-9, 3-11

Elite Division
Top Shelf beat Keane Beans 7-2
Micah Franklin beat Robert Maycock 11-6, 11-4, 11-9
Mel Caines beat Stephen Smith 11-8, 7-11, 11-5
Rachel Barnes beat Emma Keane 7-11, 11-5, 11-10

Just In The Nick of Time beat The Crab Catchers 5-4
D’Vario Thompson lost Patrick Foster 11-8, 11-9, 11-7
Korin Knights beat Anthony White 11-3, 11-6, 8-11
Anaya Smith beat Kyle Thompson 11-9, 11-2, 11-2

Tight Like My Shorts beat Tec-Nic-Al 6-3
Anthony Fellowes beat Murray Brewer 11-6, 7-11, 11-5
Spencer Moss beat Greg Fitzgerald 11-7, 7-11, 11-7
Daniel Sullivan beat Tony Muldoon 6-11, 11-6, 11-7

Shirts Off beat CourtHouse 8-1
Hadleigh Farrer beat Ryan Spencer-Arscott 11-5, 11-4, 11-1
Romar Douglas beat Steven DeCouto 11-5, 8-11, 11-10
Jeff Ingleman beat Mike Hamilton 11-7, 11-5, 11-8

Day 1 Wednesday September 13, 2017
Junior 1st Round
Andrew Cox beat Ethan Roserea 8-11, 9-11, 11-3, 11-6, 11-7
Graham Moss beat Owen Roserea 11-6, 11-4, 11-3
Izzy White beat Tyler Komposch 11-5, 11-2, 11-3
Daniel Ringer beat Nicky Southern 11-5, 11-3, 11-5

Social Division
Get Foxed beat Deadpool Stunt Crew 8-1
Mark James beat Jan Brewer 9-11, 11-4, 11-10
Jordan Amaral beat Liana Carrick 11-2, 11-8, 11-3
Ian Fox beat Siobhan Rose 11-6, 11-8, 11-3

One Ate Zero beat Three Amigoes 8-1
Euegene Bothello beat Matthew Elliott 11-7, 11-4, 11-6
John Stout beat Matthew Ingleman 11-4, 11-7, 11-9
Meagan Jackson beat Alex Southern 3-11, 11-5, 11-8

Ashour Thing beat Rum Runners 7-2
Malcom Woodley beat Peter Redmond 11-5, 11-3, 11-6
Jayne Craig beat Geoffrey Redmond 11-8, 11-4, 11-5
Kevin Gillespie beat Graham Moss 11-4, 11-5, 9-11

Grumpy Old Men beat Lunchtime Legends 7-2
Colin Alexander beat Patrick Neal 11-10, 11-9, 11-9
Peter Drury beat Rhys Puddy 10-11, 11-7, 11-4
Chris Alexander beat Derek Theisen 11-5, 11-6, 1-11

Elite Division

Just in the Nick of Time beat Shirts Off 8-1
Dvario Thompson beat Hadleigh Farrer 11-8, 10-11, 11-8
Korin Knights beat Romar Douglas 11-9, 11-7, 11-6
Anaya Smith beat Jeff Ingleman 11-7, 11-6, 11-8

Keane Beans beat Tight Like My Shorts 6-3
Robbie Maycock beat Anthony Fellowes 11-4, 11-3, 11-6
Stephen Smith beat Spencer Moss 11-3, 11-3, 11-8
Emma Keane lost to Daniel Sullivan 10-11, 9-11, 6-11

Top Shelf beat Tec-Nic-Al 6-3
Micah Franklin beat Murray Brewer 11-3, 11-2, 11-4
Mel Caines beat Greg Fitzgerald 11-6, 11-5, 11-4
Rachel Barnes lost to Tony Muldoon 6-11, 7-11, 5-11

The Crab Catchers beat Courthouse 7-2
Patrick Foster beat Kristen Johnson 8-11, 11-8, 11-10
Anthony White beat Steven Decouto 11-10,11-10, 11-5
Kyle Thompson beat Mike Hamilton 11-8, 11-6, 8-11